Yarış Kuralları

 

Yarışta Hangi Kurallara Uymalıyız?

 

Yarı maraton, parkur ve yarışlar insanı zinde tutan, yaşadığını hatırlatan ve enerji veren etkinliklerdir. Koşuya yeni başlansa da koşuda uzman olunsa da her yarışın kendine özel kuralları vardır. Koşu yarışlarında her zaman öğrenilebilecek, görülecek ve yaşanacak noktalar vardır. Yarışa girmeden ilk andan itibaren bitiş çizgisine kadar bilinirse artı katacak kurallar vardır. Bu kurallar katılımcıların alanlarını belirlemek, haklarını korumak ve fayda katmak amaçlı oluşturulmuştur. Yarış sırasında herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için belirlenen bilgilendirmelere uymak gerekmektedir. Runkara’da düzenlenen parkurlar değişiklik gösterdiği için her parkurun ayrı kuralı, etkinliğin geneliyle alakalı kurallar ve sağlık düzenlemeleri bulunmaktadır.

Yaş sınırlamalarında belirli kurallar bulunmaktadır. 18 yaşından küçük koşucular, yalnızca 18 yaşından büyük bir katılımcının eşlik etmesi durumunda katılabilir. Seçilen yarışlara katılabilecek 18 yaşından küçük (15 yaşından büyük) katılımcılar başlangıç çantalarını alırken yasal vasilerinin yazılı onayını yanlarında getirmelidir. Katılımcıların yasal vasisinin sözleşmesi ayrı olarak hazırlanılmıştır. Her katılımcı, yarışa katılırken maruz kalınabilecek hasar veya fiziksel zararla ilişkili risklerin farkındadır ve kendi hür iradesiyle yarışa katıldığını beyan eder. Katılımcılar, riski ve tehlikesi kendisine ait olmak üzere yarışa katılır ve fiziksel durumunun ve katılma yeteneğinin düzeyi için tüm sorumluluğu üstlenir. Her yarışta yalnızca bir kategoriye katılım mümkündür (yarış kategorilerinin kombinasyonuna izin verilmez).

 

Runkara, sigortaları ve katılımcı haklarını önemseyerek belirli yönetmelikler sürmüştür. Katılımcılar için sağlık sigortası, Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) “TAF 2022-2023 Faaliyet Sezonu Uygulama Talimatı-Madde 2-2022 Yılı Özel Yarışmalar Uygulama Talimatında” belirtilen tutar karşılığı organizasyon tarafından TAF hesabına yatırılarak yaptırılmaktadır. Belirtilen sigorta kapsamı dışında kalan sağlık giderleri yarışmacıya aittir. Yarışmacı; Dazspor, Runkara yarışma ve etkinliklerine kayıt olarak bu hususu kabul etmiş olur. Organizatör önceden haber vermeksizin programda, planda, bu kural ve koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Düzenlenmesi durumunda “Kadınlar” yarışları sadece kadınlara açıktır. Yalnızca usulüne uygun olarak kayıtlı koşucular ve katılımcılar yarışlara katılmaya yetkilidir. Katılımcı, göğüs numarasını öngörülen şekilde takmalıdır, yani düz giyilmeli ve göğse iliştirilmelidir. Göğüs numarası yanlış takıldığı halde yarışmadan derhal ihraç edilebilir ve diskalifiye edilebilir. Katılımcılar, söz konusu yarış mesafesini koşmak için fiziksel hazırlıkları ve kapasiteleri hakkında karar verme konusunda kişisel sorumluluk üstlenmektedirler.

 

Runkara ve Dazspor tarafından uygulanan yarış süresi sınırları bulunmaktadır.  Zaman sınırları (start tabancası, havalı korna, çan, siren vb. her türlü vasıta ile ilk verilen start zamanıdır) ve bu sınırların hızı, bireysel yarışlara göre değişmektedir. Her yarış için belirtilen ortalama hızdan daha yavaş hareket eden koşucular, organizatör veya bunu yapmakla görevlendirilen başka herhangi bir kişi tarafından yarıştan ihraç edilebilmektedir. Katılımcılar başlangıç numaraları iade edildiğinde, yalnızca bitişik yoldaki yarış parkurunun dışında devam edebilirler. Alanlarda (kaldırım, yaya yolu vb.) ve yer üstü yollarda trafik için mevzuata uygun hareket edilmelidir. Göğüs numarası, yarış süresince katılımcının göğsünde görünür bir şekilde konumlandırılmalıdır. Katlanamaz veya örtülemez. Katılımcıların yarış süresince göğüs numarasını/çipi kurcalaması kesinlikle yasaktır. Türkiye Atletizm Federasyonu yetkilileri yarışları denetlemek için hazır bulunur. Göğüs numarası (ve çip) devredilemez bu durum ihlal, diskalifiye edilmeye yol açar. Tüm parkuru tamamlayan katılımcılar (ekiplerin bireysel üyeleri), bu kategorilerin her biri için ödüllerle erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı yaş kategorilerine göre sınıflandırılır. Elit start listesinde yer alan sporcular, yaş kategorisi ödülleri değerlendirilmesine dâhil değildir. Resmi süre; silah, korna, siren sesinin duyulduğu andan itibaren kaydedilen süredir. Çip süresi, başlangıç ve bitiş çizgisinin geçişi arasında kalan süredir. Ara geçiş zamanları ve çip süresi tamamen katılımcıların bilgisi içindir. Sıra, bitiş çizgisindeki sıraya göre yani resmi saate göre belirlenir. Katılımcılar, yarışın tamamlanmasından sonraki 5 takvim günü içinde sonuçlarının doğruluğuna itiraz etme şansına sahiptir. Herhangi bir itiraz, organizatör Runkara’nın e-posta adresine gönderilmelidir. Dereceler, itiraz süresi sonunda resmi süreler olarak kaydedilirler. Bireysel yarışlar için çipler tek kullanımlıktır. İade edilmelerine gerek yoktur. Yapılması durumunda bayrak/takım yarışı katılımcılarının çipleri iadeleri gerekmektedir. Çip, bitiş alanında, teslim noktalarında, Organizatörün veya zamanlayıcıyı sağlayanın adresine en kısa sürede (yarışı takip eden 10 gün içinde) iade edilebilir, aksi takdirde organizatör adına zararı (çipin karşılık gelen değerine ve geri kazanımıyla ilgili maliyetlere) tazmin etme sorumluluğunu üstlenir. Çip, zamanlayıcıları sağlayan şirketin malıdır ve yalnızca geçici olarak katılımcıya ödünç verilir. Çipin iade edilmemesi, çipin satın alma değerinin (20 €) ödenmesine neden olabilir. Yarı Maraton, 10 km, 5 km, Aile Koşusu kategorilerinin katılımcılarının çipi iade etmesi gerekmez.

 

Takım yarışı koşusunun da kuralları vardır. Takımın tüm katılımcıları tüm parkuru tamamlaması gerekmektedir. Kayıtta listelenen bayrak yarışı üyelerinin sırası, yarış teslim noktalarındaki sıraya karşılık gelir. Sıra ve bayrak yarışı üyeleri, en geç yarıştan önceki Salı gününe kadar çevrimiçi kayıt sisteminde değiştirilebilir. Geçiş üyeleri kendi aralarında başlangıç numaralarını değiştiremezler. Başvuru formunda belirtilen bireysel teslim noktalarının sırasına uymanız gerekir. Yukarıda belirtilen kurallardan herhangi birinin ihlali, tüm yarışın diskalifiye edilmesine yol açar. Takımlar ve takım sıralaması, tüm üyelerin resmi süreleri hesaplanarak elde edilir. Elit koşucu kategorisinde veya diğer özel kategorilerde (Çek Ulusal Şampiyonları gibi) listelenen hiçbir koşucu takım yarışlarına katılamaz. Her ekip üyesi göğüs numarasını bizzat almalı veya başka bir kişiye göğüs numarasını alması için çevrimiçi yetki vermelidir. Bir diğer seçenekle kişiye resmi vekaletname verilmesi gerekmektedir. Bayrak yarışları kategorisinde de ayrı kurallar bulunmaktadır. Bayrak yarışı katılımcılarının her biri mesafenin bir kısmını koşar. Başvuru formunda belirtilen bireysel teslim noktalarının sırasına uyulması gerekmektedir. Belirtilen kurallardan herhangi birinin ihlali, tüm takımın diskalifiye edilmesine yol açmaktadır. Bayrak yarışmacıları, işaretli koridor/değişim alanlarında değişimi gerçekleştirmelidir. Hakem ve görevlilerin talimatlarına uymaları gerekmektedir.

 

Özel kategoriler bölümü bulunmaktadır. İcra edilmesi durumunda; özel kategorilere kayıt hakkı, yalnızca ilgili kategorinin koşullarını sağlayanlara verilmektedir. Yetkisiz bir kaydın tespit edilmesi durumunda, bu kayıt tazminatsız olarak iptal edilmesinden yarıştan diskalifiye edilmeye kadar süreç oluşturmaktadır. Bu belirtilen kurallar, zamanlama ve sıralamanın olmadığı aile koşusu katılımcıları için geçerli değildir.

 

Tüm spor dallarındaki yarışlarda olduğu gibi yarı maratonda da bulunan bu kurallara uyulması önemlidir. Yarış ve EXPO zamanını kaliteli ve daha iyi zaman olarak değerlendirilmesi için katılımcıların bu kurallara uyması rica edilmektedir. Kurallar, hem organizasyonun hem de katılımcıların haklarını koruyacak şekilde oluşturulmuştur.

 

Kaynakça: (https://www.taf.org.tr/2022/09/30/taf-2022-2023-faaliyet-

sezonu-uygulama-talimati/)