Genel Bilgilendirme

Yarışlara katılmak için minimum yaşlar

Yarı Maraton: 18

10 Km: 18

5 Km: 16

Aile Yarışı : Yanında yetişkin ile yaş sınırı bulunmamaktadır.

Yarışlar, yarış günü koşucunun yaşı olarak anlaşılan yukarıdaki yaşların üzerindeki sağlıklı koşuculara açıktır.

Aile koşuları (rekabetçi olmayan) tüm koşuculara açıktır. Bu kuralların amaçları doğrultusunda, aile koşularına da "yarış" denir.

18 yaşından küçük koşucular, yalnızca 18 yaşından büyük bir katılımcının eşlik etmesi durumunda katılabilir.

Seçilen yarışlara katılabilecek 18 yaşından küçük (15 yaşından büyük) katılımcılar başlangıç çantalarını alırken yasal vasilerinin yazılı onayını yanlarında getirmelidir.

Her katılımcı, yarışa katılırken maruz kalınabilecek hasar veya fiziksel zararla ilişkili risklerin farkındadır.

Her katılımcı kendi hür iradesiyle yarışa katıldığını beyan eder.

Her katılımcı, kendi riski ve tehlikesi kendisine ait olmak üzere yarışa katılır ve fiziksel durumunun ve katılma yeteneğinin düzeyi için tüm sorumluluğu üstlenir.

Her katılımcının her yarışta yalnızca bir kategoriye katılmasına izin verilir (yarış kategorilerinin kombinasyonuna izin verilmez).

Her katılımcı için sağlık sigortası, Türkiye Atletizm Federasyonu (bundan sonra TAF olarak anılacaktır) “TAF 2022-2023 Faaliyet Sezonu Uygulama Talimatı-Madde 2-2022 Yılı Özel Yarışmalar Uygulama Talimatında” (https://www.taf.org.tr/2022/09/30/taf-2022-2023-faaliyet-sezonu-uygulama-talimati/) belirtilen tutar karşılığı organizasyon tarafından TAF hesabına yatırılarak yaptırılır. Bu sigorta kapsamı dışında kalan sağlık giderleri yarışmacıya aittir. Yarışmacı Dazspor ve Runkara yarışma ve etkinliklerine kayıt olarak bu hususu kabul etmiş olur.

Organizatör önceden haber vermeksizin programda, planda, bu kural ve koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Düzenlenmesi durumunda “Kadınlar” yarışları sadece kadınlara açıktır.

Yalnızca usulüne uygun olarak kayıtlı koşucular ve katılımcılar yarışlara katılmaya yetkilidir.

Katılımcı, göğüs numarasını öngörülen şekilde takmalıdır. Göğüs numarası düz giyilmeli ve göğse iliştirilmelidir. Aksi halde yarışmadan derhal ihraç ve diskalifiye edilebilir.

Katılımcı, yarış süresince organizatörün kurallarına uymakla yükümlüdür.

Belirtilen yerdeki yarış düzenlemeleri, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Uluslararası Maratonlar ve Mesafe Yarışları Birliği (AIMS) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından derlenen karar ve hükümlerden alınmıştır.

Katılımcılar, söz konusu yarış mesafesini koşmak için fiziksel hazırlıkları ve kapasiteleri hakkında karar verme konusunda kişisel sorumluluk üstlenirler.

Yarış, hava koşullarından bağımsız olarak gerçekleşir. Organizatör, yalnızca aşırı hava koşullarında (sıcak hava dalgaları, dondurucu soğuk, fırtınalar, vb.), duruma göre yarış başlangıç saatini erteleme veya yarışı iptal etme, mesafeleri kısaltma yetkisine sahiptir. Bu durumda başlangıç ücretleri katılımcılara iade edilmez.

Organizatör, yarışa katılmaktan veya izlemekten kaynaklanan kişisel yaralanma, mal hasarı veya diğer herhangi bir zarar için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Yarış sırasında elde edilen tüm görüntü ve ses kayıtları ve katılımcıların tasvirleri, katılımcılar adına herhangi bir ücret talep edilmeksizin organizatör veya ortakları adına tanıtım amacıyla kullanılabilir.

Etkinlikler sırasında organizatörün ihtiyaçları için fotoğraf ve video kayıtları yapılır.

Organizatör tarafından alınan kararların hiçbiri yargı denetimine tabi değildir.

Sağlık Düzenlemeleri

Aşağıdaki durumlarda yarışmacının yarışa katılmasına izin verilmez, ücreti iade edilmez.

 • Yarıştan önceki son iki hafta içinde viral enfeksiyon belirtileri göstermişse (ateş, öksürük, nefes darlığı, ani tat ve koku kaybı vb.)

 • Yarıştan önceki son hafta içinde COVID-19 pozitif teşhisi konduysa

 • Yarıştan önceki son hafta içinde (farkında olarak) COVID-19 pozitif bir kişiyle karşılaştıysa

 • Yarıştan önce vücut ısısı yükselmişse (37 °C ve üzeri)

Runkara Mobil Uygulaması (Android, iOS) İçin Genel Kurallar

 • Hizmetlerimizi kullanırken sportif ve/veya boş zaman aktivitelerinizle ilgili tüm risklerden siz sorumlusunuz.

 • Organizatörler hiçbir garanti vermez ve hizmetleri kullanımınızdan sorumlu değildir.

 • Kişisel güvenliğinize her zaman öncelik vermelisiniz, geçerli trafik düzenlemelerine uymalısınız. Mobil cihazınızı hareket halindeyken veya potansiyel olarak güvenli olmayan alanlarda çalıştırmayınız.

 • Şartlar ihlal edilirse hesabınızı feshedebiliriz.

 • Runners ID hesabınızı kullanırken gerçekleşen tüm eylemlerden siz sorumlusunuz.

Yarışma Kaydı

 • Organizatör önceden haber vermeksizin kayıtları askıya alma veya kapatma hakkına sahiptir.

 • Sadece organizatörün web sitesinde ve/veya organizatörün belirleyeceği diğer alanlarda yer alan online kayıt formu kullanılarak kayıt yapılabilir.

 • Kayıt, yalnızca ödeme tarihinde geçerli olan tutarın tamamı organizatörün hesabına nakit veya kartla ödendikten sonra geçerli sayılır.

 • Ödemede tutarın tamamının organizatörün hesabına yatırılması, teyitli nakit veya kart ödemesi olarak anlaşılmaktadır.

 • Katılımcı tarafından yarışa kayıtta teyit edilen kayıt ücreti kesindir, iade edilemez ve başka bir yarışa devredilemez. Yarış kaydı katılımcı tarafından onaylandıktan sonra geriye dönük olarak indirim talep edilemez. Yarışmacılar kayıt transferini, uygun şartlar sağlanması durumunda başka bir yarışmacı için kullanabilirler.

 • Ek seçimden satın alınan ürünler ve ilgili fiyatlar iade edilemez ve devredilemez (sağlık nedenleriyle bile olsa).

 • Kayıt esnasında tercih edilen t-shirt bedenlerinde sonradan değişiklik yapılması mümkün değildir.

 • Organizatör, ek mal ve hizmetlerin (t-shirtler, madalya gravürleri, Expo'da masajlar, makarna partisi gibi) satışını sınırlama hakkını saklı tutar.

 • Organizatör, seçilen yarışlar için sözde bir bekleme listesi yayınlayabilir. Bu listeye kayıt olmak, otomatik olarak yarış için kayıt olasılığını garanti etmez. Sadece kayıtların açılacağına dair bir öncelik bildirimi sağlar. Kayıt isteğe bağlıdır ve burada sağlanan kişisel veriler yalnızca burada kayıtlı adayları bilgilendirmek için kullanılacaktır.

Yarış ve Yarışmacı Paketi

 • Yarışmacı paketleri ve daha önce satın alınan tişörtler, yalnızca yarış fuarında, girilenlerle aynı bilgileri içeren bir kimlik belgesinin (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya resmi bir makam tarafından verilen diğer herhangi bir belge) ibraz edilmesi koşuluyla alınabilir.

 • Yarışmacı paketleri posta yoluyla daha erken veya daha geç bir tarihte gönderilemez ve başka herhangi bir teslimat şekli kabul edilemez.

 • Fuarda teslim alınmayan Yarışmacı paketleri daha sonraki bir tarihte alınamaz veya talep edilemez.

 • Her yarış katılımcısı, yarış parkurunu terk etmeye ve yarışa devam etmemeye çağrıldığı durumlar da dâhil olmak üzere, organizatörler, gönüllüler ve görevliler tarafından verilen talimatlara uymakla yükümlüdür.

 • Belirtilen kuralların (özellikle sayı/çip kullanımı açısından) veya IAAF/TAF kurallarının bir veya daha fazlasının ihlali, yarıştan diskalifiye edilmeye ve herhangi bir tazminat olmaksızın sonuç sıralamasının üzerinin çizilmesine neden olabilir.

 • Her katılımcı, organizatörün yarıştan önce www.runkara.com.tr web sitesinde yayınladığı önemli bilgileri ve kuralları okumak ve bunlara uymakla yükümlüdür.

 • Yarış parkurunu kısaltmak için kullanılan diğer araçlar (paten, bisiklet veya diğer taşıma araçlarının veya baton gibi) kullanılması kesinlikle yasaktır.

 • Koşucular, refakatçilerinin başlangıç ve bitiş alanları, finish düzlüğü ve bitiş çizgisi dâhil olmak üzere yarış parkuruna göğüs numarası olmadan (yani, belirli bir yarışa katılımcı kaydı) girmelerine izin veremezler. Aksi takdirde diskalifiye edilecektir.

 • Her katılımcı tedavinin gerekli olması halinde, aldığı ilaçlar, tespit edilen alerjiler veya diğer önemli tıbbi sorunlar da dâhil olmak üzere iletişim ve sağlık bilgilerini (acil durumda aranacak kişi dâhil) göğüs numarasının arkasına yazmaya yetkilidir.

 • Ödüller her yarış için ayrı ayrı belirlenir ve uygun şekilde organizatörün web sitesinde yayınlanır. Ödüller doping kontrollerinden sonra ödenir. Kategori birincileri ile organizatör tarafından e-posta yoluyla iletişime geçilecektir. Ödüller yasal olarak geri alınamaz.

Sigorta

 • Organizatör, katılımcılara ücretsiz sigorta teminatı hizmetini, “TAF 2022-2023 Faaliyet Sezonu Uygulama Talimatı - Madde 2-2022 Yılı Özel Yarışmalar Uygulama Talimatında” (https://www.taf.org.tr/2022/09/30/taf-2022-2023-faaliyet-sezonu-uygulama-talimati/) belirtilen tutar karşılığı TAF hesabına yatırarak sağlar. Bu sigorta kapsamı dışında kalan sağlık giderleri yarışmacıya aittir. Yarışmacı Dazspor ve Runkara yarışma ve etkinliklerine kayıt olarak bu hususu kabul etmiş olur..

Runkara ve Dazspor Tarafından Uygulanan Yarış Süresi Sınırları

Zaman sınırları (start tabancası, havalı korna, çan, siren vb. her türlü vasıta ile ilk verilen start zamanı) ve bu sınırların hızı, bireysel yarışlara göre değişir:

 • Maraton (42.195 km): 7:00 saat, tempo 9:45 dk/km

 • Yarı maraton (21.0975 km): 3:00 saat, tempo 7:55 dk/km

 • 10 km: 1:30 saat, tempo 8:25 dk/km

 • 5 km: 45 dakika, tempo 8:20 dakika/km

 • Aile koşusu: 45 dakika, tempo 11:00 dk/km

 • 12 km: 2:00 saat, tempo 10:00 dk / km

 • 22 km: 4:00 saat, tempo 10:54 dk / km

 • Her yarış için belirtilen ortalama hızdan daha yavaş hareket eden koşucular, organizatör veya bunu yapmakla görevlendirilen başka herhangi bir kişi tarafından yarıştan ihraç edilebilir. Başlangıç numaralarını iade ettiklerinde, yalnızca bitişik yoldaki yarış parkurunun dışında devam edebilirler. Koşucu, alanlarda (kaldırım, yaya yolu vb) ve yer üstü yollarda trafik için mevzuata uygun hareket etmelidir.

 • Aşağıda belirtilen kurallar, zamanlama ve sıralamanın olmadığı aile koşusu katılımcıları için geçerli değildir.

Zamanlama ve Sonuçlar

 • Göğüs numarası, yarış süresince katılımcının göğsünde görünür bir şekilde konumlandırılmalıdır. Katlanamaz veya örtülemez. Katılımcıların yarış süresince göğüs numarasını/çipi kurcalaması kesinlikle yasaktır.

 • Türkiye Atletizm Federasyonu yetkilileri yarışları denetlemek için hazır bulunur.

 • Göğüs numarası (ve çip) devredilemez. İhlal, diskalifiye edilmeye yol açar.

 • Tüm parkuru tamamlayan katılımcılar (ekiplerin bireysel üyeleri), bu kategorilerin her biri için ödüllerle erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı yaş kategorilerine göre sınıflandırılır.

 • Elit start listesinde yer alan sporcular, yaş kategorisi ödülleri değerlendirilmesine dâhil değildir.

 • Resmi süre, silah/korna/siren sesinin duyulduğu andan itibaren kaydedilen süredir. Çip süresi, başlangıç ve bitiş çizgisinin geçişi arasında kalan süredir.

 • Ara geçiş zamanları ve çip süresi tamamen sizin bilginiz içindir. Sıra, bitiş çizgisindeki sıraya göre yani resmi saate göre belirlenir.

 • Katılımcılar, yarışın tamamlanmasından sonraki 5 takvim günü içinde sonuçlarının doğruluğuna itiraz etme şansına sahiptir. Herhangi bir itiraz, organizatör info@runkara.com.tr e-posta adresine gönderilmelidir. Dereceler, itiraz süresi sonunda resmi süreler olarak kaydedilirler.

 • Bireysel yarışlar için çipler tek kullanımlıktır. İade edilmelerine gerek yoktur.

 • Yapılması durumunda Bayrak/Takım Yarışı katılımcılarının çipleri iadeleri gerekmektedir. Çip, bitiş alanında, teslim noktalarında, organizatörün veya zamanlayıcıyı sağlayanın adresine en kısa sürede (yarışı takip eden 10 gün içinde) iade edilebilir. Aksi takdirde organizatör adına zararı (Çipin karşılık gelen değerine ve geri kazanımıyla ilgili maliyetlere) tazmin etme sorumluluğunu üstlenir. Çip, zamanlayıcıları sağlayan şirketin malıdır ve yalnızca geçici olarak katılımcıya ödünç verilir. Çipin iade edilmemesi, çipin satın alma değerinin (20 €) ödenmesine neden olabilir.

 • Yarı Maraton, 10 km, 5 km, Aile Koşusu kategorilerinin katılımcılarının çipi iade etmesi gerekmez.

Takım Yarışları

 • Takımın tüm katılımcıları tüm parkuru tamamlar.

 • Kayıtta listelenen bayrak yarışı üyelerinin sırası, yarış teslim noktalarındaki sıraya karşılık gelir.

 • Sıra ve bayrak yarışı üyeleri, en geç yarıştan önceki salı gününe kadar çevrimiçi kayıt sisteminde değiştirilebilir.

 • Bayrak yarışı üyeleri kendi aralarında başlangıç numaralarını değiştiremezler.

 • Başvuru formunda belirtilen bireysel teslim noktalarının sırasına uymanız gerekir.

 • Yukarıda belirtilen kurallardan herhangi birinin ihlali, tüm yarışın diskalifiye edilmesine yol açar.

 • Takımlar ve takım sıralaması, tüm üyelerin resmi süreleri hesaplanarak elde edilir.

 • Elit koşucu kategorisinde veya diğer özel kategorilerde (Çek Ulusal Şampiyonları gibi) listelenen hiçbir koşucu takım yarışlarına katılamaz.

 • Her ekip üyesi göğüs numarasını bizzat almalı veya başka bir kişiye göğüs numarasını alması için çevrimiçi yetki vermelidir. Bir diğer seçenekle kişiye resmi vekaletname verilmelidir.

Bayrak Yarışları

 • Bayrak yarışı katılımcılarının her biri mesafenin bir kısmını koşar.

 • Başvuru formunda belirtilen bireysel teslim noktalarının sırasına uymanız gerekir.

 • Yukarıda belirtilen kurallardan herhangi birinin ihlali, tüm takımın diskalifiye edilmesine yol açar.

 • Her ekip üyesi göğüs numarasını bizzat almalı veya başka bir kişiye göğüs numarasını alması için online yetki veya resmi vekaletname vermelidir.

 • Bayrak yarışmacıları, işaretli koridor/değişim alanlarında değişimi gerçekleştirir, hakem ve görevlilerin talimatlarına uyar.

Özel Kategoriler

İcra edilmesi durumunda; Özel kategorilere kayıt hakkı, yalnızca ilgili kategorinin koşullarını sağlayanlara verilir. Yetkisiz bir kaydın tespit edilmesi durumunda, bu kayıt tazminatsız olarak iptal edilecek ve yarıştan diskalifiye edilmeye de yol açabilecektir.